Zimní zahrady

Součástí moderních, ale i klasických staveb byly, jsou a jistě budou zimní zahrady. Představují ideální způsob pěstování rostlin. Podle toho, co chceme pěstovat si zvolíme její typ dle teploty.

Z tohoto hlediska se mohou rozlišovat 3 základní typy zimních zahrad.

Studená

Do studené zimní zahrady lze při výběru rostlin vycházet z flory rostoucí kolem středozemního moře. Nám dobře známé rostliny z dovolených po jižní Evropě. Jsou to např. různé druhy s jedlými plody jak citrusy, fíkovníky, granátová jablka, olivy, réva či spousta dalších okrasných rostlin. Většina zde používaných rostlin může být v létě pěstována venku, což řadě rostlin prospívá k lepšímu vzhledu a zdravotnímu stavu.

  • Průměrná teplota 10 – 15°C.
  • Kolísání teplot od 0°C v zimě a v létě až třeba do 30°C v létě.

Temperovaná

Temperované zimní zahrady umožňují pěstovat asi největší množství různých druhů okrasných i užitkových rostlin. Na rozdíl od studených zimních zahrad je zde rostliny zůstávají většinou po celý rok.

Velmi důležitou roli tu hraje větrání a zajištění cirkulace vzduchu. K tomu slouží různé typy větracích oken, boční a nebo střešní a nebo ventilátory. Boční okna slouží k nasávání studeného vzduchu a střešní okna k odvádění přehřátého vzduchu nahromaděného v horních partiích objektu. Ventilátory pomáhají k proudění vzduchu v místech, kde jsou tzv. hluchá místa a nebo také k lepšímu rozprostření vodních kapek při mlžení.

Těmito procesy zároveň dochází k umělému ochlazování, což je příjemné v létě, kdy teploty venku za slunného dne přesahují 30°C ve stínu. V takových případech lze dosáhnout vnitřní teploty zimní zahrady příznivější, než je venku.

  • Průměrná teplota 18 – 20°C.
  • Kolísání teplot od 13°C v zimě a do 30°C v létě.

Teplá

Teplé zimní zahrady lze využít jako plnohodnotné zvětšení obývacího prostoru domu, neboť teploty zde i v zimě dosahují běžné pokojové teploty. V tomto směru se všechny tyto zahrady podobají. Tato kategorie zimních zahrad představuje velké rozdíly v celkové úrovni pěstebního prostředí ve vztahu k rostlinám.

Velmi časté jsou bohužel zimní zahrady, kde jsou rostliny jen velmi málo a nebo i vůbec.A prostor slouží v lepším případě hlavně k získávání pasivní sluneční energie – pokud je k tomu přizpůsobená.

  • Průměrná teplota 20 – 25°C.
  • Kolísání teplot od 18°C do 32 °C.

Obecně platí, že se teploty udržují v zimě blíže nižší hranici a v létě blíže té vyšší. Souvisí to s šetřením nákladů na provoz, zejména vytápěním v zimě.

Přejete si mít svoji zimní zahradu? Rádi vám toto přání splníme, stačí nás kontaktovat.