Interiérová zeleň

Nabízíme osazení zimních zahrad, vitrín, dodávku interiérové zeleně do domácností i firem a realizujeme vertikální zelené stěny.

Zálibu v pěstování interiérových rostlin jsme si zachovali i v dnešní uspěchané době. Důvodem je nejen estetická funkce a snaha o dodržování moderních bytových a architektonických trendů, ale i zdravotní hledisko. Rostliny v bytě mají nepochybně pozitivní vliv na kvalitu prostředí, v němž žijeme.

Nejen že produkují kyslík, ale i příznivě ovlivňují vlhkostní poměry obytného prostoru. Navíc také snižují množství prachu v ovzduší, tlumí hluk a napomáhají dotvářet útulný prostor.

V kostce lze říci, že čím více rostlin v našich domovech je, tím lépe se jim daří. Týká se to i panelákových bytu, kde je suchý vzduch a některé náročnější pokojové rostliny se zde pěstují hůře.

V dnešní době je díky technickým vymoženostem možné prakticky cokoli. Je možné pěstovat na co si vzpomeneme, jen musíme znát, odkud rostlina pochází a z toho plynoucí její nároky na pěstování.

Pořízení rostlin

Nároky jednotlivých rostlin nejlépe zjistíme dle etiket, které většinou u nově kupovaných pokojových rostlin jsou. Jednoduché symboly nám pomohou se orientovat. Dozvíme se zda jde o teplomilou či chladnomilnou rostlinu.

Pokud u rostliny tyto informace nejsou a rostlinu neznáme, musíme si u prodávajícího personálu zjistit alespoň jméno rostliny a zbytek informací dohledat v knihách nebo na internetu. Samozřejmě jen tehdy, pokud nám neporadí přímo v obchodě. I zde platí pravidlo, důvěřuj ale prověřuj.

Umístění

Rostliny v interiéru se dají pěstovat na rozličných místech. Kromě klasických parapetů u oken je to jakékoli místo, kde rostlina poroste a kde dotváří interiér. Moderní jsou velké designové nádoby, kam se vysazují druhy se zvláštními tvary listů. Nebo se sesazuje více druhů dohromady, pak jde o sesazované nádoby, které jsou dekorativní nejen listem, ale i květem.

Hydroponie

Rostliny se dnes pěstují nejen přímo v substrátech, ale i hydroponicky. A to za použití inertního materiálu jako je např. keramzit nebo štěrk fungující jako kotvící prvek pro kořeny rostlin ve kterém je živný roztok obsahující vše, co rostliny vyžadují.

U substrátů se dá s nadsázkou říct, že zde platí následující pravidlo. Čím je rostlina náročnější na teplo, tím vyžaduje lehčí substrát a spíše kyselejší pH. Rostliny chladnomilnější dávají přednost těžšímu substrátu (do klasického substrátu pro pokojové rostliny přidáme ornici a kompost) a pH volíme spíše neutrální.

Vertikální zelené stěny

Dalším způsobem, jak se dnes dají rostliny pěstovat, aby byly součástí architektury interiéru a zároveň šetřily prostor, jsou zelené stěny. Je to trend několika málo posledních let.

Tento způsob pěstování vyžaduje znalosti a zkušenosti a proto je lepší se v takových případech obrátit na odborníky s praxí. Pro takové umístění se nekladou meze, vše se dá zajistit dodatečným technickým zařízením, včetně nedostatku světla.

Vitríny a paludária

Pro náročné druhy rostlin jako jsou některé orchideí, masožravky či maranty se hodí různé zasklené vitríny, paludária nebo jen velké nádoby. Důležité je vždy zajistit dostatečně vysokou vlhkost vzduchu, zároveň s dalšími nezbytnými přírodními podmínkami.